- 95 mm ID x 200 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695841 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 200 mm |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 95 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Static Load Rating [Max] | 163000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 178000 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 14.357 LB |
| EAN or UPC | 7316577151223 |

