- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 146000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Seal Material | None |
| Series | 73 |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695830 |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| O.D. | 190 mm |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 90 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 11.724 LB |
| EAN or UPC | 7316576650932 |

