- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 190 mm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695830 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Series | 73 |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 146000 lbf |
| Weight | 12.41 LB |
| EAN or UPC | 7316577095572 |

