- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 122000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| icNumber | 7695816 |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 146000 lbf |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 85 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 10.661 LB |
| EAN or UPC | 7316577094650 |

