- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 180 mm |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 85 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695816 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| Weight | 10.661 LB |
| EAN or UPC | 7316577151100 |

