- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695816 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 153000 lbf |
| O.D. | 180 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 132000 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 10.344 LB |
| EAN or UPC | 7316576650895 |

