- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | Light |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7696062 |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Weight | 8.173 LB |
| EAN or UPC | 7316577151001 |

