- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 143000 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Static Load Rating [Max] | 118000 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 170 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695823 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| I.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Weight | 8.691 LB |
| EAN or UPC | 7316576650864 |

