- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7300 |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Cage Material | Polyamide |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7696062 |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 8.173 LB |
| EAN or UPC | 7316577101730 |

