- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 23,800.00 lbf |
| O.D. | 160.0000 mm |
| Width | 37 mm |
| Enclosure | Open |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed | 5300 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Reference Speed | 5300 rpm |
| Cage Type | Machined Brass |
| Dynamic Load Rating | 29,900.00 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Guide Type | Rolling Element |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695820 |
| I.D. | 75 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 7.604 LB |
| EAN or UPC | 7316577150882 |

