- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 150.0000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Guide Type | Ball |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695809 |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 20,200.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 26,800.00 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 35 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 5.997 LB |
| EAN or UPC | 7316576634536 |

