- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass |
| icNumber | 7695812 |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Medium |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Bearing Steel |
| Static Load Rating [Max] | 80000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316577094506 |

