- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| I.D. | 2.56 in, 65 mm |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 80000 lbf |
| icNumber | 7695812 |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Preload Level | Light |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Cage Type | Metal |
| Series | 7300 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 108000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316577150776 |

