- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| icNumber | 7695812 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 140 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 65 mm |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316577150752 |

