- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 33 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| O.D. | 140.0000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 65 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 24,300.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 18,000.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Reference Speed | 6300 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695812 |
| Guide Type | Ball |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 4.833 LB |
| EAN or UPC | 7316576650772 |

