- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695821 |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 7300 |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316576634499 |

