- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 24,300.00 lbf |
| Series | 7300 |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695812 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 18,000.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 65 mm |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Guide Type | Rolling Element |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Reference Speed | 6300 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 33 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 140.0000 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Machined Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316576650765 |

