- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 60 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 130 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695835 |
| Precision | Standard |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 3.858 LB |
| EAN or UPC | 7316576634468 |

