- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695810 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 69500 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Internal Design | Universal Mounting |
| I.D. | 60 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7300 |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | Medium |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 130 mm |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 7316576650710 |

