- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 130 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Series | 7300 |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 60 mm |
| icNumber | 7695810 |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Weight | 4.237 LB |
| EAN or UPC | 7316577150714 |

