- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Ball Material | Steel |
| Width | 31 mm |
| Dynamic Load Rating | 21,500.00 lbf |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 60 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| Static Load Rating [Max] | 15,600.00 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| O.D. | 130.0000 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Reference Speed | 6700 rpm |
| Material | Steel |
| Guide Type | Ball |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Precision | Standard |
| Series | 7300 |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7695810 |
| Weight | 3.922 LB |
| EAN or UPC | 7316576650734 |

