- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 31 mm |
| Guide Type | Rolling Element |
| Cage Type | Machined Brass |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 21,500.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 15,600.00 lbf |
| I.D. | 60 mm |
| icNumber | 7695810 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed | 6700 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 130.0000 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 31 mm |
| Reference Speed | 6700 rpm |
| Weight | 4.237 LB |
| EAN or UPC | 7316577150707 |

