- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Flush Ground | No |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 55 mm |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695807 |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 73 |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316577150677 |

