- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 120 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| icNumber | 7695843 |
| Series | 73 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 55 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Weight | 3.01 LB |
| EAN or UPC | 7316577092540 |

