- 55 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 13,500.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 29 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| O.D. | 120.0000 mm |
| Guide Type | Rolling Element |
| Reference Speed | 7000 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695807 |
| Inner Ring Width | 29 mm |
| Series | 73 |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 19,200.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Machined Brass |
| Limiting Speed | 7000 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Weight | 3.373 LB |
| EAN or UPC | 7316576634383 |

