- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 50 mm |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| icNumber | 7695806 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 11,500.00 lbf |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Reference Speed | 8000 rpm |
| Material | Steel |
| Cage Type | Machined Brass |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 27 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 16,700.00 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Guide Type | Rolling Element |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Weight | 2.624 LB |
| EAN or UPC | 7316577086396 |

