- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 27 mm |
| O.D. | 110.0000 mm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Reference Speed | 8000 rpm |
| icNumber | 7695806 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 16,700.00 lbf |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 27 mm |
| Static Load Rating [Max] | 11,500.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flush Ground | No |
| Material | Steel |
| Guide Type | Ball |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 50 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 2.556 LB |
| EAN or UPC | 7316576650659 |

