- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| I.D. | 45 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695893 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| Width | 0.98 in, 25 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 1.843 LB |
| EAN or UPC | 7316576634161 |

