- 45 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Enclosure | Open |
| Width | 25 mm |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 9,330.00 lbf |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed | 9000 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Machined Brass |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Reference Speed | 9000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 100.0000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 13,600.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Guide Type | Rolling Element |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695811 |
| I.D. | 45 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Weight | 2.033 LB |
| EAN or UPC | 7316576634154 |

