- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| O.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Inner Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Light |
| icNumber | 7695833 |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 7316577150554 |

