- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Width | 0.91 in, 23 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| icNumber | 7695833 |
| O.D. | 90 mm |
| Weight | 1.389 LB |
| EAN or UPC | 7316577067821 |

