- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Inner Ring Width | 23 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 40 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 23 mm |
| Guide Type | Rolling Element |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695815 |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| O.D. | 90.0000 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Reference Speed | 10000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 7,530.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Machined Brass |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 11,000.00 lbf |
| Limiting Speed | 10000 rpm |
| Precision | Standard |
| Weight | 1.528 LB |
| EAN or UPC | 7316576634079 |

