- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Reference Speed | 11000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695822 |
| Cage Type | Pressed Brass |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Width | 21 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 5,510.00 lbf |
| O.D. | 80.0000 mm |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Guide Type | Ball |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 8,770.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 21 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| I.D. | 35 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 73 |
| Weight | 1.065 LB |
| EAN or UPC | 7316576650536 |

