- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Cage Type | Pressed Brass |
| Series | 73 |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Guide Type | Ball |
| Width | 17 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Reference Speed | 15000 rpm |
| O.D. | 62.0000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| I.D. | 25 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 5,850.00 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695885 |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 3,510.00 lbf |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Weight | 0.551 LB |
| EAN or UPC | 7316576650482 |

