- 25 mm ID x 62 mm OD x 17 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Plastic |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 73 |
| Limiting Speed - Grease | 9000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695891 |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 62 mm |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 17 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 0.67 in, 17 mm |
| Weight | 0.512 LB |
| EAN or UPC | 7316577292223 |

