- 20 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| O.D. | 52.0000 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Reference Speed | 18000 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 15 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7706278 |
| Dynamic Load Rating | 4,270.00 lbf |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed | 18000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 15 mm |
| Static Load Rating [Max] | 2,340.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Guide Type | Ball |
| I.D. | 20 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Weight | 0.351 LB |
| EAN or UPC | 7316576650468 |

