- 17 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 15900 lbf |
| Series | 7300 |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695928 |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 47 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 8300 lbf |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 17 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 7316576650420 |

