- 180 mm ID x 320 mm OD x 52 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Brass |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 12.6 in, 320 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inner Ring Width | 2.05 in, 52 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 2.05 in, 52 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7200 |
| Outer Ring Width | 2.05 in, 52 mm |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696058 |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Weight | 39.597 LB |
| EAN or UPC | 7316576650383 |

