- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| I.D. | 150 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Dynamic Load Rating | 195000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 1700 rpm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695831 |
| Inner Ring Width | 45 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 270 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Static Load Rating [Max] | 224000 lbf |
| Weight | 24.388 LB |
| EAN or UPC | 7316570032420 |

