- 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | Light |
| Inner Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695887 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 9.06 in, 230 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7200 |
| Weight | 15.181 LB |
| EAN or UPC | 7316571127149 |

