- 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 193000 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695887 |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7200 |
| Limiting Speed - Grease | 1900 rpm |
| O.D. | 230 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 186000 lbf |
| I.D. | 130 mm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 15.181 LB |
| EAN or UPC | 7316577745095 |

