- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 27 mm |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 34,400.00 lbf |
| I.D. | 110 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695923 |
| O.D. Type | Straight |
| Reference Speed | 3600 rpm |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 36,600.00 lbf |
| O.D. | 200.0000 mm |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 7200 |
| Limiting Speed | 3800 rpm |
| Weight | 11.056 LB |
| EAN or UPC | 7316577094438 |

