- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 85 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Series | 72 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 45 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Seal Material | None |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| icNumber | 7695932 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.928 LB |
| EAN or UPC | 7316576633119 |

