- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 62 mm |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| icNumber | 7695864 |
| Inner Ring Width | 16 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Series | 7200 |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Weight | 0.434 LB |
| EAN or UPC | 7316571410364 |

