- Radial Deep Groove Bearing Type
- 55 mm Inner Diameter
- 120 mm Outer Diameter
- 29 mm Width
| Rows of Balls | Single |
| Tolerance | Normal (PN) |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Enclosure | Seal On Both Sides |
| Seal Type | Contacting Seal |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Group N |
| Lubricant | Grease |
| Seal Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| O.D. | 4.72 in, 120 mm |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Series | 63 |
| Width | 1.14 in, 29 mm |
| Outer Ring Width | 1.14 in, 29 mm |
| Relubrication Feature | Without |
| Weight | 1.38 KG |
| EAN or UPC | 7316571555591 |

