- Deep Groove Bearing Type
- 35 mm Inside Diameter
- 80 mm Outside Diameter
- 21 mm Width
| Lubricant | Grease |
| Enclosure | Shield On Both Sides |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| O.D. | 80 mm |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 4271 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Material | Hybrid |
| Dynamic Load Rating | 7891 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Non-Contacting Seal |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Tinplate |
| I.D. | 35 mm |
| Series | 63 |
| RPM [Max] | 9500 rpm |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 7316572099681 |

