- Radial Shaft Seal
- 560 mm Shaft Diameter
- 610 mm Housing Bore Diameter
- 20 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Temperature Range [Max] | 400 °F |
| Shaft Dia. | 560 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Lip Material | Fluoroelastomer - Viton |
| Pressure | 10 psi |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Style | Internal |
| Housing Bore Dia. | 610 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Construction | HDS1 |
| Weight | 10.601 LB |
| EAN or UPC | 85311136754 |

