- Radial Shaft Seal
- 559.993 mm Shaft Diameter
- 600.329 mm Housing Bore Diameter
- 18.008 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 600.329 mm |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Pressure | 15 psi |
| Shaft Dia. | 559.993 mm |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Design | Molded Design |
| Construction | HDS2 |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Lip Type | Non-Split |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Style | Internal |
| Weight | 10.396 LB |
| EAN or UPC | 85311136747 |

