- Radial Shaft Seal
- 1054.1 mm Shaft Diameter
- 1104.9 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Lip Material | Nitrile |
| Seal Application | General Purpose |
| Shaft Dia. | 1054.1 mm |
| Construction | HDS2 |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Molded Design |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Type | Single Lip w/Spring |
| Inch/Metric | Metric |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure | 15 psi |
| Lip Style | Internal |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Housing Bore Dia. | 1104.9 mm |
| Weight | 22.554 LB |
| EAN or UPC | 85311149358 |

