- Radial Shaft Seal
- 1009.65 mm Shaft Diameter
- 1073.15 mm Housing Bore Diameter
- 22.23 mm Width
description
- Metal clad seal has single spring-loaded sealing element with Duralip (was leather) exclusion element. Used where there is insufficient room for two seals. HDSA and HDSBare used to retain lubricants and exclude dirt in applications not wide enough to hold two seals.
| Housing Bore Dia. | 1073.15 mm |
| Spring Material | Carbon Steel Garter |
| Shaft Dia. | 1009.65 mm |
| Seal Design | Bonded Design |
| Seal Application | General Purpose |
| Inch/Metric | Metric |
| Case Construction | Steel Case w/Inner Case |
| Lip Type | Non-Split |
| Pressure | 10 psi |
| Temperature Range [Max] | 250 °F |
| Lip Style | Internal |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.062 Max |
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Lip Material | Nitrile |
| Construction | HDS1 |
| Surface Speed [Nom] | 5,000 ft/min |
| Weight | 22.184 LB |
| EAN or UPC | 85311148733 |

